Gitara dla początkującego 'w ciemno?' 400-500 zł

Krępujesz się zadać "głupie pytanie"? Obawiasz się, że zostaniesz wyśmiany lub potraktowany jak lamer? Nic z tych rzeczy! To forum jest dla Ciebie. Pytaj bez obaw - tymi, którzy spróbują się śmiać, zajmie się admin ;-)

techmariner | 19.01.2017, 23:35

W jednym ze sklepów otrzymałem informację, że LAG T66D nie jest już produkowany. Następca to LAG T70D.

@Balbin22, W czasach chińszczyzny warto być świadomym co kupujemy. Czasami jest tak, że po poczytaniu forów z góry wiadomo co kupić z optymalnym stosunkiem jakości do ceny - zwiększa to szanse, że będziemy bardziej zadowoleni z zakupu. Widzę, że w przypadku gitar sprawa jest wyjątkowo trudna. Dlatego stworzyłem ten wątek. Gdybym znalazł jakiś ranking gdzie byłoby napisane do 300 złotych kupujemy modelA, modelB, do 400 złotych modelC, ..., to byłoby to dużym ułatwieniem. Poszedłbym do sklepu i wybrał, któryś z nich.

Poza tym zaczynam dochodzić do wniosku, że w niskim przedziale cenowym - ważniejsze od tego 'co' kupujemy może być 'gdzie' kupujemy. Czy to poprawny wniosek? :)

Przypadkiem natknąłem się na sklep: skrzypce.pl Jest kilka filmów na youtube, z których wynika, że w tym sklepie gitary przed sprzedażą są regulowane. Dla takiego laika jak ja jest to duża wartość dodana i mimo iż ceny nie są najniższe to chyba warto dopłacić.

Zauważyłem również, że tylko w tym sklepie można kupić akustyka z szerszym gryfem - Pengano PF30.

Tylko nie wiem czy w sytuacji gdy kiedyś chciałbym przejść na elektryka to nie jest to strzał w stopę(a raczej rękę :)) Czy nie lepiej od razu nauczyć się na wąskim gryfie?

Moglibyście zerknąć na ten sklep i materiały na youtube? Piszę o ty bo mam wrażenie, że zrobili mi pranie mózgu i każda gitara, którą tam kupię będzie OK dla początkującego :)
A tak na serio to co byście wybrali z ich oferty? Warto dopłacić do litego topu, czy w tym przedziale cenowym to i tak nie ma znaczenia?

Ktoś może kupował coś u nich lub zna jakieś inne, podobne sklepy, które budują markę 'jakością' instrumentów?

@Overdriven, chyba się do nich przejadę i zobaczę co się do mnie uśmiechnie ale zawsze lepiej być przygotowanym i popytać tu i tam...
techmariner
 
Posty: 6
Dołączył(a): 8.01.2017, 23:04

Libi | 20.01.2017, 02:32

Już podawałem parę razy ten link więc co tam - podam jeszcze raz: http://allegro.pl/listing/user/listing. ... id=4149457

Masz tu gościa który bierze prawdopodobnie ze sklepów gitary powystawowe albo uszkodzone, naprawia je/ustawia i sprzedaje taniej niż nówki. Myślę że u niego możesz liczyć na uczciwszy setup niż w sklepie - chociaż nie znam tego sklepu skrzypce.pl i nie przesądzam co jest warta ich usługa.

Moim zdaniem jednak lutnik to lutnik - a sklep to sklep. Bardziej wiarygodny jest dla mnie gość, który chce mi sprzedać usługę ustawienia gitary niż sklep, który chce mi sprzedać gitarę obiecując dodatkową usługę. Ja bym szukał jak najtańszego sklepu, a potem oddał sprzęt do lutnika. Cenowo wyjdzie pewnie na to samo. To bajerowanie z setupem stosują też niektórzy producenci. Mówią "tak, sprowadzamy instrumenty z Chin, ale na miejscu mamy lutników co je sprawdzają i profesjonalnie ustawiają". To często tylko bełkot marketingowy niestety.
Avatar użytkownika
Libi
 
Posty: 122
Dołączył(a): 24.11.2013, 22:11
Lokalizacja: Kraków

techmariner | 24.01.2017, 19:24

Hej Libi, dzięki na namiar. Już wybrałem gitarę, już nawet puściłem przelew a tu nagle telefon, że gitara jednak ma dodatkowe uszkodzenie.
No i teraz mam taki dylemacik, może ktoś coś podpowie.

Ogólnie rozważałem następujące gitary
TW28 CLN - top z laminatu cedrowego za 490
TW28 SLN - top z litego cedru za 570

Pan lutnik twierdzi, że nie ma aż tak wielkiej różnicy w brzmieniu. Nawet proponował mi wersję z laminatem, żebym nie pakował się w koszty na początek. Co więcej może się okazać, że gitara z laminatu będzie bardziej trwała, bo drewno lubi się wypaczyć, pęknąć, itd. Twierdzi, że naprawiał setki gitar z litym topem a laminaty tak się nie psują.

Miałem dylemat co wybrać ale poszedłem do sklepu i tam sprzedawca pokazał mi gitary Freshman. Powiedział, że to ta sama klasa co TW. Laminat kosztował 670 a lity top 1150. Wiem, że w sklepie musi być drożej ale strasznie duża różnica. Na aukcji pomiędzy laminatem a litym topem tylko 80 zł więc myślę, może taka gitara ma większą wartość, biorę z litym topem.

Już puściłem przelew a tu telefon, że lutnik oglądał gitarę przed wysyłką i wyczuł delikatne pęknięcie płyty i wycofuje się z transakcji. Porozmawialiśmy chwilę i generalnie mam teraz takie opcje - wziąć ten laminat za 490 lub powiedział, że naprawi gitarę z litym topem i pewnie obniży cenę o ok 100zł, czyli de facto lity top po naprawie będzie tańszy jak wersja z laminatem.

Co o tym sądzicie? W moim przypadku nie ma mowy o żadnym ogrywaniu gitar i sprawdzaniu co lepiej leży. Byłem w sklepie i nie widziałem żadnych różnic więc kieruję się tylko ceną i jakością wykonania.

Warto się pakować w gitarę po naprawie? (W każdym przypadku będę miał 1 rok gwarancji lutniczej na piśmie) Czy może z litym topem w budżetowym przedziale cenowym jest więcej problemów niż to warte i lepiej wziąć laminat?

Mam teraz trochę czasu na decyzję ale chętnie poznam opinie doświadczonych kolegów/koleżanek.
techmariner
 
Posty: 6
Dołączył(a): 8.01.2017, 23:04

_gooroo_ | 26.01.2017, 03:26

1. Różnica między litym topem a sklejką: trudno wyrokować jak będzie w wypadku konkretnych modeli a nawet egzemplarzy. Generalnie po to wkłada się wysiłek w uzyskanie kawałka uczciwego drewna, aby maksymalnie wykorzystać jego właściwości i walory brzmieniowe. Jednak jakość i właściwości tego drewna mogą się tak mocno wahać, że całkiem prawdopodobna jest sytuacja gdy droższa gitara ze sklejkowym topem brzmi lepiej niż coś z niby litym topem, ale uzyskanym droga maksymalnych oszczędności. To nie jest tak że różnica między litym topem a sklejką to to samo co np. różnica między prawdziwą wełną a tkaniną syntetyczną...

Natomiast sklejka jest odporniejsza na warunki atmosferyczne, zmiany wilgotności, temperatury itd. Jeżeli będziesz zabierał gitarę pod namiot, tam będziesz się upijał do nieprzytomności zostawiając instrument w mokrej od rosy trawie- to kup lepiej sklejkę ;-)

2. Naprawy płyty: to wyłącznie estetyczna kwestia. Prawidłowo naprawione pęknięcie płyty jest widoczne, ale na brzmienie nie wpływa. Miałem w ręku gitarę w której wręcz wycięto i dosztukowano fragment płyty - i brzmiała znakomicie, właściciel - zawodowy muzyk - nie narzekał i mimo kiepskiego wyglądu nie chciał się jej pozbyć.
Avatar użytkownika
_gooroo_
 
Posty: 91
Dołączył(a): 25.11.2013, 18:10
Poprzednia strona

Forum Początkujących Gitarzystów