Gitara elektryczna nowa czy używana?

Pytania, opinie, porady i porównania gitar elektrycznych

_gooroo_ | 17.01.2017, 01:16

Te Corty kosztują jako nowe 6-7 stówek, więc jest to normalna cena jak na sensowną gitarę na start. Corty nie są tu bardziej zawodne od innych marek, które wskazałem w przykładach. Gitarą z nieco wyższej półki cenowej jest ten Ibanez.

Co do tego wbudowanego efektu to on działa tak jak kostka distortion, którą sobie mógłbyś dokupić osobno - trzeba się z tym wszystkim podłączyć do wzmacniacza żeby działało. Tutaj masz to już w gitarze i w cenie - raczej jako wabik niż jako profesjonalny efekt, ale jest to jakiś tam bajer. Masz do wyboru chyba 5 różnych rodzajów tego przesteru.

A jeśli chodzi o Yamahę to nie ma powodu obawiać się wymiany gniazda - można co najwyżej kiepsko przylutować kabelek...
_gooroo_

_gooroo_ | 17.01.2017, 16:26

kolosus napisał(a):
Którą z tych byś wybrał dla siebie?

Z tych cośmy tu przewałkowali brałbym Yamahę. To gitara o klasę lepsza niż wszystkie te pozostałe - poza leworęcznym Ibkiem. Mógłbyś poćwiczyć żeby grać na gitce dla leworęcznych - np. Albert King był leworęczny, a grał na zwykłej ... ;-)

A o tej Harley benton SC 450 CB gościu pisze, że gitara dobra dla początkujących i średnio zaawansowanych to prawda?

HB cieszy się kiepską sławą ale to z powodu bardzo tanich gitar jakie początkowo sprzedawali. To produkcja robiona przez niemieckiego Thomanna (http://www.thomann.de) w Chinach - ich marka własna. Generalnie ma to być pomysł na zbicie kosztów i niektóre modele faktycznie są atrakcyjne pod względem jakości i ceny (a jeśli gość ma nówkę za te pieniądze to tym bardziej). Ten akurat model uchodzi za udany. Tyle że z powodu złej sławy będzie Ci ciężko coś takiego potem sprzedać.

Bez jaj - Greco to legenda, gitary z zupełnie innej półki. Ale konstrukcja owszem - i to i to zrobione jest na wzór gibsonowskiego Les Paula.

Ten ruchomy mostek jeszcze co daje?

W tanich gitarach nie, bo prowadzi do szybkiego rozstrajania się gitary.
_gooroo_

kolosus | 17.01.2017, 18:32

Ja jeszcze do końca nie umiem grać na praworęcznej XD, chodziło mi co robi ten mostek, przemyślałem też, że może faktycznie wydam mniej forsy narazie bo jak mnie nie wciągnie za dużo nie stracę a jak będę potrzebował lepszej to zainwestuje właśnie zastanawiam się nad tymi cortami co podesłałeś albo washburnami, ten jeden cort posiada wbudowany efekt distortion gościu mówił, że to robi dźwięk bardziej rockowy Cort M200 też niezły z blokowanymi zaczepami czyli co?
kolosus

Moje gitary: Akustyczna
Moje wzmacniacze: brak
Pozostały sprzęt: brak

Balbin22 | 17.01.2017, 20:01

Ruchomy mostek pozwala robić vibrato przy użyciu wajchy - w 99% przypadków nie jest to do niczego potrzebne, chyba że ktoś upatrzył sobie akurat idola który stosuje taki styl gry i chce koniecznie go naśladować. Olej to bo w tanich gitarach to oznacza tylko kłopoty z utrzymaniem stroju.

A ten efekt daje po prostu przesterowany dźwięk. Nie wiesz jaki będziesz miał wzmacniacz, ale zapewne będzie on dysponował własnym przesterem (wzmacniacze mają najczęściej kanał czysty i przesterowany). Nie wiesz czy ten przester na wzmacniaczu będzie zadowalający, nie wiesz czy efekt wbudowany w gitarę będzie w ogóle potrzebny i czy zechce ładnie współpracować ze wzmacniaczem - więc i na to moim zdaniem nie ma sensu się w Twojej sytuacji napalać.
Balbin22

kolosus | 17.01.2017, 21:45

Tylko chyba we wszystkich gitarach(chodzi mi o te zlinkowane) mają ruchomy mostek czy się mylę?Ogólnie mi chodziło do czego służy, czysto teoretycznie.Warto wiedzieć podstawy co do czego służy, a ta wajha co czasami występuje to do czego służy?A co to jest na gryfie na tym zdjęciu to coś na kostki?Mam kolejne pytanie pod granie rocka która by była lepsza gitara cort czy Washburn chodzi mi o przystawki.
Załączniki
Gitara elektryczna nowa czy używana?: YAMAHA.jpg
kolosus

Balbin22 | 18.01.2017, 00:24

Na zdjęciu jest uchwyt na kostki. Sprężynka dociska kostki więc nie wypadają jak machasz gitą. Wajcha? No służy do wajchowania - czyli ruszania mostkiem co powoduje właśnie zmianę wysokości dźwięku i pozwala uzyskać vibrato. Typowy efekt wajchowania znasz na pewno z utworów zespołu The Shadows.

A jakiego rocka chcesz grać? Zasada jest taka - te podwójne przystawki to humbuckery. Mają dwie cewki i dają bardziej mięsiste, tłuste brzmienie, dobre do ciężkiego łojenia na mocnym przesterze, ale także np. do ciepłych jazzowych klimatów na kanale czystym. Te "cienkie" to single - mają pojedynczą cewkę, lżejsze, bardziej szkliste i dynamiczne brzmienie. Nadają się do klimatów typu blues czy klasyczne brzmienia rockowe. Single mocniej zbierają zakłócenia elektromagnetyczne i bardziej szumią - w humbuckerach układ dwóch cewek powoduje dość skuteczne tłumienie tych szumów.

Jak widzisz często stosuje się połączenie - np. dwa single, a przy mostku humbucker. Ten ostatni układ pozwoliłby Ci wypróbować zalety każdego z tych dwóch podstawowych typów przetworników i podjąć na przyszłość decyzję w jakim kierunku chcesz pójść. Jeśli masz ulubionych gitarzystów, podpatrz na jakim typie przystawek grają.
Balbin22

kolosus | 18.01.2017, 03:19

Nie znam takiego zespołu :D, Rise Against - Give It All obrobione takie lubię lubię rocka hard rocka,bluesa ale bez heavy metalu darcie się do mikrofonu nie przepowiada do mnie, ci których słucham raczej większość ma 2 humbuckery.
kolosus

Balbin22 | 18.01.2017, 18:16

kolosus napisał(a):Nie znam takiego zespołu :D,

No toś przegiął przyznając się do tego na forum gitarowym. To klasyka gitary elektrycznej - bierz się za Google i nadrabiaj zaległości.
Rise Against - Give It All obrobione takie lubię lubię rocka hard rocka,bluesa ale bez heavy metalu darcie się do mikrofonu nie przepowiada do mnie, ci których słucham raczej większość ma 2 humbuckery.

Tu akurat gościu przygrywa na Gibsonie typu Les Paul - czyli z dwoma humbuckerami. Ale takie brzmienia wyciśniesz spokojnie i z singli odpowiednio dopalonych przesterem na wzmacniaczu lub efektem. Ja Ci nie poradzę jaki układ przystawek wybrać. Wiem, że jeśli teraz nie spróbujesz singli to pewnie już nigdy nie odkryjesz ich zalet, bo kolejna gitara jaką kupisz będzie miała na 99,9% dwa humbuckery.
Balbin22

kolosus | 18.01.2017, 20:05

A jakie mają zalety?Mi się wydaje że 2 humbuckery będą lepsze pod rocka tak jak pisaleś bo nie wiem czy coś innego poza tymi gatunkami muzycznymi które wymieniłem będę grać :D.A tutaj warto https://www.olx.pl/oferta/washburn-wi14-zestaw-piecyk-CID751-IDbN8hP.html#4cf7f700c7 zestaw sprzedaje gościu wzmacniacz + gitara ale pisze coś sprężynka mu odskoczyła od pokrętła.Jeszcze jeżeli chodzi o gatunek muzyczny ac/dc i tego typu, w ramach uzupełnienia.
kolosus

Poprzednia stronaNastępna strona

Gitary elektryczne i basowe