Kostkowanie naprzemienne vs. gitara akustyczna

gohanzo | 31.07.2014, 11:27

Witajcie gitarzyści!

Ten temat będzie dotyczył sposobu gry kostką takich utworów jak np. 'Sweet home alabama', 'Don't cry'. (czyli takich, gdzie wydobywane dźwięki powinny się na siebie nachodzić, a nie być od razu być tłumione przy wydobywaniu kolejnego dźwięku)

Wydaje mi się, że raczej oczywistością jest, że gdy gramy takie utwory to ręka raczej wisi w powietrzu.

Głównym przedmiotem dyskusji ma być kostkowanie, liczę na Waszą pomoc w znalezieniu najlepszej opcji.

1) kostkowanie naprzemienne i jego minusy przy grze takich utworów
- jak schodzimy po strunach w dół to niewygodnie jest kostkować kolejną strunę od dołu, a wygodniej by było od góry(element kostkowania ekonomicznego)
- i najbardziej wkurzająca wada: często tego typu utwory o których mówiłem wcześniej, gra się w ten sposób, że przez pewien okres czasu gra się ten sam fragment. Najgorsze jest to, gdy ten fragment posiada nieparzystą liczbę dźwięków. Skutkuje to tym, że raz zaczynamy ten sam fragment kostkować od góry, a raz od dołu. Takie coś nieźle miesza.

Jeśli chodzi o drugą wadę kostkowania naprzemiennego to myślałem, że możnaby tak się nauczyć grać, że za każdym razem ten sam fragment zawsze zaczynamy grać np. od góry.

Macie jakąś propozycję jak najlepiej grać tego typu utwory?
gohanzo
 
Posty: 1
Dołączył(a): 31.07.2014, 11:26

mendez | 31.07.2014, 20:08

Dlaczego nie poświęcisz trochę czasu na przestudiowanie gotowych lekcji na ten temat? Będziesz widział dźwięk po dźwięku jak gość to gra. Jest tego tony w necie, choćby tu:

Avatar użytkownika
mendez
 
Posty: 85
Dołączył(a): 16.12.2013, 18:30

LuuGit | 31.07.2014, 22:34

Warianty kostkowania nie sprowadzają się do "w dół", "w górę" i "naprzemiennie". Jest cała masa technik mieszanych, typowych dla gatunków czy stylów muzycznych, poszczególnych muzyków, a nawet specyficznych dla danego utworu. Z czasem być może sam sobie wypracujesz jakiś własny sposób, ale na początku warto pewnie popróbować różnych, a filmiki szkoleniowe są faktycznie świetną ku temu okazją. Korzystaj - dawniej takie pomoce naukowe na wyciągnięcie ręki były nie do pomyślenia.
Avatar użytkownika
LuuGit
 
Posty: 314
Dołączył(a): 12.11.2013, 01:52
Moje gitary: Hagstrom Swede, Jolana Iris, Defil Aster, Mensinger Preacher, Harley Benton ST-62, Harley Benton TE-60
Moje wzmacniacze: Bash Studio Head 20
Pozostały sprzęt: Hesu 2x12, DOD Classic Tube FX53

NormanBates | 1.08.2014, 00:10

Popróbuj różnych wersji - to bardzo dobra rada. I wybierz to co Ci najlepiej pasuje. Jak rozwiniesz technikę zechcesz być może zmienić sposób grania tego czy innego kawałka. Być może nawet będziesz to robić wiele razy - nie próbuj się z góry doktoryzować i ograniczać, tylko graj to co Ci pasuje i co Ci wychodzi na Twoim etapie rozwoju techniczno-muzycznego.
Avatar użytkownika
NormanBates
 
Posty: 202
Dołączył(a): 28.10.2013, 02:39

Muzyka: nauka gry, teoria, technika, źródła