Malowanie gitary elektrycznej - jaki lakier??

Elektronika, przeróbki, naprawy, renowacje gitar, porady lutnicze.

rember | 9.08.2014, 01:25

Hejka wszystkim! Zamierzam gruntownie przeobrazić moje wiosełko, które ma swoje lata na karku. Lakier typu sunburst jest mocno zniszczony, jest masa rys, wgnieceń, odprysków zwłaszcza na krawędziach itp. Zdecydowałem się odkręcić gryf, zdjąć osprzęt z korpusu i pobawić się w lakiernika. Nie chodzi mi o jakieś nienaganne gładkie powierzchnie, bo tego i tak nie uzyskam. Ile się da podrównam i podszpachluję, ale nurtuje mnie pytanie co dalej? Jaki lakier jest najlepszy ze względu na właściwości brzmieniowe??

Od strony estetycznej ma to być raczej odjechany miszung kolorów, więc gładkość, połysk itp. efekty mnie nie obchodzą. Ale czy jest prawdą że lakier poliuretanowy będzie mulił dźwięk, a nitrocelulozowy da zauważalnie (słyszalnie) lepszy efekt?
rember

nolmo | 9.08.2014, 11:09

Z tym poliuretanem i nitro to są legendy - jak położysz warstwę tej samej grubości to nie usłyszysz różnicy. A legendy biorą się stąd, że w tanich gitarach walą poliuretany czy poliestry o takiej grubości, że faktycznie może to mieć negatywny wpływ na brzmienie. Ale poprawnie (cienko) położony lakier tego typu w niczym nie będzie ustępował nitro.
"Wszyscy z zasady rozwalają gitary elektryczne. Jakby człowiek rozwalił puzon, to by go wyśmiali. "
Haruki Murakami
nolmo

mendez | 9.08.2014, 11:30

Czyżby?? W takim razie dlaczego nikt nie używa poli-cośtam do lakierowania skrzypiec itp. instrumentów akustycznych?
mendez

nolmo | 9.08.2014, 11:38

Sam sobie odpowiedziałeś - bo to instrumenty akustyczne, gdzie lakier kładziony jest na cieniutkich warstwach drewna i sklejki. Po pierwsze to drewno rezonuje, co w tych instrumentach jest źródłem dźwięku (w przeciwieństwie do gitary elektrycznej, gdzie decha nie jest źródłem dźwięku), a po drugie warstwa lakieru jest w stosunku do takiego drewienka wielokrotnie grubsza niż w elektryku - tutaj lakier w stosunku do deski to jest ułamek - tam już nie.
"Wszyscy z zasady rozwalają gitary elektryczne. Jakby człowiek rozwalił puzon, to by go wyśmiali. "
Haruki Murakami
nolmo

rember | 9.08.2014, 14:34

Czyli co - twoim zdaniem deska nie ma w ogóle wpływu na brzmienie elektryka?
rember

mendez | 9.08.2014, 21:04

No właśnie - dobre pytanie. Gdyby tak miało być to po co producenci dobieraliby różne gatunki drewna na korpus do różnych konstrukcji? Dlaczego również te drogie gitary nie mogłyby być zrobione ze sklejki labo jakichś mdf-ów itp.?
mendez

NormanBates | 9.08.2014, 23:32

nolmo słusznie prawi. Wpływ drewna na brzmienie w gitarze elektrycznej jest wielokrotnie mniejszy niż w instrumencie akustycznym typu skrzypce czy gitara akustyczna. Jest oczywiście jakiś-tam, ale zupełnie innego rodzaju i skali. A z kolei wpływ lakieru na drewno również jest w gitarze elektrycznej wielokrotnie mniejszy niż w instrumencie akustycznym - i tu rację ma nolmo wskazując, że chodzi o proporcje grubości warstwy drewna do warstwy lakieru. To są rzeczy całkowicie nieporównywalne, więc dowodzenie, że lakier ma wpływ na przykładzie instrumentów akustycznych jest zwyczajnie nierzetelne.
NormanBates

rember | 11.08.2014, 11:36

To w takim razie dlaczego producenci markowych gitar takich jak Fender tak mocno podkreślają że w tym a tym modelu użyto lakieru nitrocelulozowego??
rember

NormanBates | 11.08.2014, 12:50

Dlaczego? Zdziwi Cię pewnie że producenci potrafią chwalić się lakierem nitro, który położony jest jako ostatnia warstwa na poliuretanie - to najlepiej pokazuje że chodzi najczęściej wyłącznie o względy prestiżowo-estetyczne ("vintagowy" styl czy wygląd) a nie o brzmienie.
NormanBates

Ludolud | 11.08.2014, 20:59

Moi zdaniem to rzecz nie tyle w lakierze ile w grubości warstwy. Nitro można położyć cieniej i nie zakleja tak porów drewna, więc w wypadku cienkich warstw rezonujących w instrumentach akustycznych ma to znaczenie. W wypadku grubego, litego korpusu gitary elektrycznej faktycznie różnica jest symboliczna - tym bardziej symboliczna im więcej dopałek się stosuje. Ale dyskusja jest chyba akademicka - nitro kładzie się znacznie trudniej więc moim zdaniem i tak jesteś skazany na lakier poliuretanowy czy poliestrowy - i bardzo dobrze bo są po prostu trwalsze.
Ludolud

Następna strona

Kącik Majsterkowicza