Nagrywanie gitary elektrycznej bez mikrofonu?

Oprogramowanie, home recording, komputer w roli wzmacniacza itp...

nudels | 7.03.2015, 00:51

No właśnie - wiem że to może być temat-rzeka, ale podpowiedzcie jak się chociaż zbliżyć do tematu? Z tego co wiem to porządny mikrofon to wydatek kilku ładnych stówek - to tyle ile zamierzam wydać na samą gitarę. Ale co dalej - da się jakoś zorganizować sobie nagrywanie "domowymi" metodami z zachowaniem sensownej jakości (np. takiej żeby nadawało się na youtuba)?? Przepraszam z góry za lamerskie pytanko...
Czy leci z nami WykidajUo?
nudels

anthrax | 7.03.2015, 20:02

Najprostszy sposób to cyfrowy wzmacniacz dający się bezpośrednio podłączyć przez USB do komputera + odpowiedni program, np. Ableton itp. Tyle że nie wszystkich to satysfakcjonuje, bo eliminuje się z toru akustycznego głośnik - a dla purystów jest to kawałek instrumentarium tak samo ważny jak wzmacniacz czy gitara, więc nie jest to "czyste" zagranie.
anthrax

Moje gitary: ESP LTD EC-330
Moje wzmacniacze: Crate FW 120

MegaWATT | 13.03.2015, 22:32

Line 6 POD Studio GX i jedziesz z koksem. Jak chcesz mieć jednak możliwość podpięcia mikrofonu to Studio UX1.
MegaWATT

Moje gitary: Cort CR200
Moje wzmacniacze: Fender Mustang II

nudels | 14.03.2015, 00:38

A czym różni się UX1 od UX2 oprócz tego że ma po 2 gniazda i wskaźniki?
nudels

MegaWATT | 14.03.2015, 15:19

Prawdopodobnie do UX2 można podłączyć mikrofon pojemnościowy, a do UX1 nie - ale nie jestem pewien. Najlepiej popytaj sprzedawców.
MegaWATT

Moje gitary: Cort CR200
Moje wzmacniacze: Fender Mustang II

Maciekityle | 2.10.2015, 17:12

Pobierasz guitar riga oraz stery asio4all, podpinasz się liniowo(duży--mały jack) ustawiasz latencję i już. Nagrywasz poprzez riga, a obrabiasz w np. Audacity. Jakość brzmienia dużo zależy od karty dźwiękowej.
Maciekityle

baz0k | 15.01.2016, 23:39

Nudels, pytałes już w moim temacie o to, więc spieszę na ratunek :D
Powiem Ci, że nagrywałem już na trzy sposoby w swoim życiu:
1. W studiu nagraniowym z mikrofonem pod głośnikiem
2. Przez symulacje Line6 POD XT
3. Przez programy VST - głównie Guitar Rig 5 i Amplitube 3.
Szczerze?
Najwygodniej gra się na wtyczkach... Nagrywasz gitarę surowo, tak jak brzmi w linii a potem edytujesz brzmienie na bieżąco.
Pierwsze rozwiązanie jest najbardziej "naturalne" ale wymaga kupy kasy i wiedzy, bądź wynajęcia studia i realizatora :)
Drugie jest spoko... jakość symulacji jest ok - możliwe, że te nowe Line 6 brzmią znacznie lepiej od mojego starocia. Wydaję mi się, że tak jak napisał poprzednik Line6 GX bądź UX będzie równie wygodny jak VST, ale nie mogę się wypowiedzieć co do brzmienia.

Jak kupisz sobie jakiś jednokanałowy interfejs USB i podłączysz do kompa/laptopa, nałożysz na to jakąś wtyczkę (nawet darmową) i pokręcisz trochę gałami to uzyskasz brzmienie przewyższające Twoje oczekiwania z praktycznie zerową latencją :) Wymaga to odrobiny inwestycji (200-400zł), ale mając takie pudełko i laptopa, możesz wszędzie nagrywać i mixować muzę.
Ważnym ogniwem też jest oczywiście Twoja gitara i umiejętność grania, ale ten czynnik wywalamy w naszych rozważaniach ;)

Nie jestem w stanie CI powiedzieć jak działają KONKRETNE jednokanałowce, sam używam Presonusa iTwo i daje świetnie radę. Zwróć uwagę na to, żeby urządzenie miało wejście INSTRUMENTALNE :)
Jak masz jeszcze jakieś pytania to wal śmiało :)
Pozdrawiam
baz0k

Reprezentowana firma lub instytucja: Bartosz 'Baz0k' Zelek
Moje gitary: Ibanez rg550ex custom
Ibanez r334 custom
Moje wzmacniacze: Cornford rh30
Pozostały sprzęt: Dużo tego przez łapy przechodzi ;-)

nudels | 16.01.2016, 18:27

Coś mi się zdaje że jakbyś wrzucił na bloga poradnik dla zielonych z gatunku "krok po kroku" to miałbyś hiciora, który ściągałby jeszcze długo sporo publiki na Twoją stronę...
nudels

Komputer + gitara