Nauka skal gitarowych - jaka kolejność, od czego zacząć?

LuuGit | 14.10.2014, 10:26

Trafione w dychę - nic dodać nic ująć. Teraz tylko gdyby ktoś podpowiedział jak to zrobić żeby zawsze mieć tak świeże ucho aby na prawdę "słyszeć" to co się gra... :-)
LuuGit

Moje gitary: Hagstrom Swede, Jolana Iris, Defil Aster, Mensinger Preacher, Harley Benton ST-62, Harley Benton TE-60
Moje wzmacniacze: Bash Studio Head 20
Pozostały sprzęt: Hesu 2x12, DOD Classic Tube FX53

Maciekityle | 15.10.2014, 23:35

Trza robić tak jak on mówił... grac akord i szukać do niego dźwięków. Na początku trudno ale potem coraz łatwiej. Ja przynajmniej tak ćwiczę.
Maciekityle

Putin | 16.10.2014, 16:14

Chmm... - wychodzi na to że do grania oprócz dobrych chęci potrzebny jest jeszcze słuch. Kiepska sprawa ;-)
Putin

jastrzyk | 17.10.2014, 20:46

qrde nie straszcie z tym szukaniem dźwięków do akordów - panujecie nad tym jak są zbudowane akordy - z jakich dźwięków - i gdzie ich szukać na gryfie?
jastrzyk

baz0k | 15.01.2016, 20:41

Zanim na dobre zaczniesz uczyć się skal, polecam ogarnąć akordy (w bardziej znacznym stopniu niż tylko chwyty). Dzięki temu zrozumiesz czym są skale i co jest w nich najważniejsze ;)
Najważniejsze to ćwiczyć z głową i rozumieć co się gra i po co.
Po krótce rzecz ujmując:
Skale to posortowane dźwięki akordów.
Przykładowo skala Jońska - Durowa to akord xMaj13.
Załóżmy, że będzie to CMaj13 czyli -> C(1) E(3) G(5) B(7) D(9) F(11) A(13)
Sortujemy....
C(1) D(9=>2) E(3) F(11=>4) G(5) A(13=>6) B(7)
Tadam! Skala jońska.
Dlatego np ogrywając akordy proste np. C dur, lepiej myśleć o nim dźwiękami właściwymi temu akordowi (Pryma Tercja Kwinta C E G), a pozostale dzwieki skali traktować jako mniej istotne.

Jeśli nic nie zrozumiałeś z tego co napisałem, to polecam nauczyć się podstaw teorii - jak się nazywają dźwięki, gdzie można je znaleźć na gryfie, jakie wyróżniamy interwały, jak buduje się akordy itd... Nie bój się - wszystko da się osiągnąć małymi krokami ;)

Sama nauka skal na pamięć nic Ci nie da. Lepiej wkuć parę licków i zagrywek, bo przynajmniej od razu dostajesz jakiś pomysł jak to wykorzystać ;) Skale to po prostu pułapka dla młodych gitarzystów, którzy myślą, że jak będą mieli je pod palcami to zaczną napierdzielać solówki i improwizować. Ucząc się ich "bezmyślnie" jedyne co zyskasz to odrobinę techniki (od grania ich na okrągło ;) )Sam przez to przechodziłem :)

Mogę Ci podesłać jakieś materiały, ale odezwij się na priv.
Pozdrawiam!
baz0k

Reprezentowana firma lub instytucja: Bartosz 'Baz0k' Zelek
Moje gitary: Ibanez rg550ex custom
Ibanez r334 custom
Moje wzmacniacze: Cornford rh30
Pozostały sprzęt: Dużo tego przez łapy przechodzi ;-)
Poprzednia strona

Muzyka: nauka gry, teoria, technika, źródła