Pęknięcie na połączeniu gryfu i pudła

Elektronika, przeróbki, naprawy, renowacje gitar, porady lutnicze.

Patroy | 23.10.2015, 22:07

Cześć!

Kilka dni temu przyszła moja pierwsza w życiu gitara, kupiona na Allegro używana T. Burton Maiden WC.

W opisie aukcji podano że bardzo rzadko używana, w idealnym stanie, gdy przyjechał kurier to obejrzałem gitarę no i stwierdziłem że jest w porządku, notabene chyba drugi raz w życiu miałem w ręku gitarę więc za bardzo nie wiedziałem gdzie miałbym szukać uszkodzeń. No i jak już ją dokładnie później obejrzałem w domu to zauważyłem takie pęknięcie na tej jakby podporze gryfu (zdjęcie poniżej) wychodziło spod pęknięcia brązowe drewno chyba takie jak na podstrunnicy ale to zamaskowałem foliopisem (widać takie ciemnofiioletowe kropki)

Pęknięcie na połączeniu gryfu i pudła: 2015-10-23 12.23.53.jpg

Natomiast z drugiej strony gryfu nie ma żadnych śladów, nieskazitelnie wygląda również spodnia część tego elementu. Poza tym defektem gitara faktycznie wygląda jak nowa

Według tego poradnika: http://www.e-gitara.net.pl/know-how-mai ... cja-pr-cz2

Gryf nie jest wypaczony i nie wymaga raczej regulacji

Zdjęcie może wyolbrzymiać nieco, bo pęknięcie jest mało widoczne, mam swoją teorię że to tylko pęknięty lakier, a drewno czy co to tam jest pod spodem pozostało nienaruszone, może kwestia np przechowywania w złych warunkach i gryf się skurczył od zbyt niskiej wilgotności, a lakier się od niego oderwał? Jeżeli to nic groźnego to nie mam zamiaru nic z tym robić, chyba że istnieje możliwość rozszerzenia się tego pęknięcia.
Patroy

Moje gitary: T. Burton Maiden WC

Libi | 24.10.2015, 01:37

Myślę - choć to tylko moja prywatna i niefachowa opinia - że lakier ma jednak znacznie większą tolerancję wymiarową niż klej. Czyli jeśli widzisz pęknięcia lakieru to one są skutkiem wcześniejszego pęknięcia łączenia klejonego - niestety. Tak uszkodzone gitary można kupić po bardzo okazyjnych cenach, dystrybutorzy pozbywają się ich za pół ceny albo i mniej, bo nie opłaca im się bawić w naprawy. Być może ktoś kupił taką gitarę za pół ceny i sprzedał Ci w normalnej cenie - wiem że to może popsuć Ci radość z zakupu ale i tak już pewnie widzisz że masz problem, więc najlepiej będzie się z nim uczciwie zmierzyć.

Zwłaszcza, że nie jest on chyba aż tak wielki. Myślę, że lutnik skleiłby Ci to za 100-150 zł (chociaż może przesadziłem - nie umiem ocenić tego uszkodzenia), a wizyta u lutnika po takim zakupie tak czy siak byłaby wskazana aby ustawić wszystko jak należy, posprawdzać, szlifnąć ew. jakieś sprawiające problemy progi itd. Więc nie kombinuj i nie twórz teorii, tylko weź instrument i pofatyguj się do jakiegoś sensownego lutnika w okolicy. Licz się z tym, że lutnik nie będzie się certolił w kwestie estetyczne - ślad po tym uszkodzeniu lakieru i jego interwencji będzie zapewne widoczny. Ważne żeby gitara stroiła, a jeśli gryf odgina się w tym miejscu, stroić na wszystkich progach nigdy nie będzie.
Libi

Libi | 1.11.2015, 14:16

No i jak tam kolego - sprawa ma jakiś ciąg dalszy?
Libi

Patroy | 1.11.2015, 14:34

Nikt mi nie pomógł toteż nic z tym nie robiłem i nie wygląda na to żeby coś się z tym działo
Patroy

Libi | 1.11.2015, 14:46

Na odległość nikt Ci przecież nie pomoże. moja konkluzja była taka żebyś się z tą gitarą pofatygował do lutnika bo tak czy siak warto to zrobić po zakupie - niezależnie od tego uszkodzenia. Aby stwierdzić czy to pęknięcie ma wpływ na zachowanie gitary musisz sprawdzić czy gitara stroi na wszystkich progach - np. jeśli ustawisz poprawne dźwięki na pustych strunach to czy uzyskujesz nadal poprawne dźwięki na 12. progu, w połowie gryfu itd. Masz jakiś stroik którym mógłbyś to mierzyć?
Libi

Patroy | 2.11.2015, 16:26

Do strojenia używam aplikacji w telefonie, jest to do sprawdzenia, zaraz się za to zabiorę
Patroy

Patroy | 2.11.2015, 16:48

Ok. Sprawdziłem wszystkie dźwięki na każdej strunie po kolei i wygląda na to że jest OK

Do lutnika na razie nie pojadę bo raz że najbliższy jest 40km ode mnie, a dwa że nie mam za bardzo na to środków, a podobno usługi lutnicze do najtańszych nie należą
Patroy

Libi | 2.11.2015, 23:14

Ja bym na Twoim miejscu skontaktował się z tym lutnikiem, pokazał mu fotkę i posłuchał co powie. To nic nie kosztuje, powiedz mu że masz do niego kawał drogi i chcesz przesłać mu zdjęcie żeby ocenił ew. koszt naprawy, przy okazji zapytaj ile by wziął za przegląd/ustawienie gitary - będziesz wiedział na czym stoisz. Bez stroika mierzącego wysokość dźwięku trudno oceniać na ile gitara faktycznie poprawnie stroi, ale jeśli nie masz problemu z ewidentnie niebrzmiącymi akordami łapanymi na wyższych pozycjach, to być może na razie faktycznie gryf się nie odkleja. Zwróć uwagę, że wskazałeś poradnik dotyczący zupełnie innego problemu - nieprawidłowego wygięcia gryfu. Tutaj można podejrzewać coś innego - nieprawidłowe odchylenie płaszczyzny gryfu w stosunku do lica gitary.
Libi

pepe | 3.11.2015, 01:55

Kolego, prosty test. Bierzesz linijkę takiej długości, żeby oparta dolną krawędzią na całej długości gryfu sięgnęła mostka. I patrzysz co pokazuje dolny narożnik linijki tuż przy mostku. Jeśli jest na wysokości mostka lub lekko wyżej - kąt gryfu w stosunku do pudła jest OK. Jeśli zaś dolna krawędź linijki celuje poniżej mostka, to gitarę próbuj zwrócić jeśli tylko możesz, bo za naprawę zapłacisz pewnie więcej niż jest warta. Taki gryf trzeba najpewniej odkleić całkowicie i od nowa go wklejać.
pepe

Patroy | 4.11.2015, 16:05

Nic nie zrozumiałem z tego testu z linijką

" żeby oparta dolną krawędzią na całej długości gryfu sięgnęła mostka." oparta dolną krawędzią na całej długości gryfu? mam mieć linijkę która jest długości gryfu? metrową linijkę?
Patroy

Następna strona

Kącik Majsterkowicza