Rytmika, dopasowanie odpowiedniego rytmu

fazzor | 17.04.2015, 19:10

Hell ooo!

Powróciłem po dłuższej przerwie na forum i mam do Was zapytanie, jak uczyliście się dobierania rytmu do riffu? Nie wiem jak to dokładnie opisać ale chodzi mi oto że kolega gra swój szybko wymyślony riff a ja chce do niego zagrać solówkę lub po prostu jakieś różnorakie tłumienia lecz mam właśnie problem z dobraniem rytmu. Czy jakoś się go uczyliście, czy po prostu z czasem udało Wam się grać odpowiednio. Znam już jedną z skal metalowych dlatego mogę bez problemu improwizować.

Pozdro
fazzor

BaltazarG | 17.04.2015, 20:52

W sumie ciężko powiedzieć dlaczego masz problemy z wskoczeniem w rytm ale przychodzą mi do głowy 2 powody:

1) Kolega nie gra do rytmu - nie mówię tego złośliwie, na serio jest to baaardzo prawdopodobne, choć możesz w pierwszej chwili tego nie słyszeć.

2) Nie masz tak na prawdę płynnie opanowanych tych skal czy pasaży które grasz. Mówiąc płynnie mam na myśli to, że nie masz ograniczeń w szybkości ich grania. Często bywa tak, że konkretny pasaż można wstrzelić w rytm grając go w bardzo wolnym tempie - a potem kolejną pasującą rytmicznie wersją jest już tylko wersja hiper-szybka. Jeśli nie jesteś w stanie jej wykonać i lądujesz gdzieś "pośrodku" to oczywiście jest problem.

Ale ja bym spróbował zacząć od wykluczenia przyczyny nr 1 - czyli zobacz czy te same problemy masz grając improwizacje do gotowych podkładów gitarowych.
BaltazarG

fazzor | 17.04.2015, 21:15

1. Można wykluczyć bo nie mogę rytmicznie dograć nawet do banalnych legendarnych riffów dograć jakieś solówki a on gra juz te 6 lat więc wątpię aby grał nie czysto.
2. Mam czasami problemy z zagraniem rytmiki samą pustą tłumioną struną więc nie wiem gdzie tkwi problem.
fazzor

Overdriven | 17.04.2015, 21:23

To nie graj tłumioną struną bo to tłumienie też trzeba mieć dobrze obcykane, a jak nie masz i zaczynasz się nad tym skupiać to będziesz gubił rytm. Poćwicz rzeczy najprostsze - nie żadne skale tylko 1, 2, 3 dźwięki skali i absolutnie nie z kolegą, choćby najlepszym - bo oprócz tego że nie gwarantuje to trzymania rytmu to jest źródłem stresu i Cię rozprasza. Masz w necie tony podkładów - znajdziesz bez trudu taki który Ci przypasuje. Niekoniecznie od razu "metalowy".

Ja wiem po sobie jedno - 99% przypadków gdy wypadam z rytmu bierze się nie z braku poczucia rytmu ale z braku biegłości technicznej. Żeby trafiać bezbłędnie w rytm trzeba mieć perfekcyjnie opanowaną technikę gry - tak perfekcyjnie aby nie myśleć o tym co robią palce, tylko żeby palce robiły to co myślisz.
Overdriven

fazzor | 17.04.2015, 21:29

Po prostu chcę dać coś od siebie a nie grać same power acordy co kilka sekund. Więc podsumowując uczyć sie rytmiki sam przy guitar pro i doskonalić słuch tak?
fazzor

Overdriven | 17.04.2015, 21:43

Kostkujesz naprzemiennie?
Overdriven

fazzor | 17.04.2015, 21:48

Tak, gram głownie cięższe riffy zespołów MH, MoH itd więc kostkowanie naprzemnienne jest dla mnie ważne oczywiście niektóre utwory gram wolniej ale to chyba wiadomo bo gram dopiero 9 miesięcy.
fazzor

Overdriven | 17.04.2015, 23:12

No dobra, a jak nie improwizujesz tylko grasz wyćwiczone riffy to też masz problem z rytmem?
Overdriven

fazzor | 18.04.2015, 11:07

jeżeli mam coś wypisane np w gp i mogę to włączyć i zobaczyć jaka jest rytmika to bez problemu to gram ale jak coś sam muszę dopasować to mam problemy.
fazzor

Overdriven | 18.04.2015, 12:38

Dziwne to co piszesz ale nie wygląda z tego abyś miał problemy z rytmem, bo wówczas nie radziłbyś sobie z gotowymi riffami. Albo podkład jest nierówny, albo masz za małą swobodę grania wynikającą z niedostatecznego opanowania techniki gry - nic innego nie przychodzi mi do głowy. Jeśli nie grasz na tyle płynnie i automatycznie że masz momenty zastanowienia gdzie postawić palec - to już po ptokach, nie utrzymasz ani rytmu ani nie poprowadzisz sensownej solówki.

Jak wyeliminować oba czynniki? Chyba najprościej zacząć jednak nie od podkładów, ale od całkowicie swobodnej improwizacji - tak żeby nie wiązała Cię żadna linia melodyczna ani następstwo akordów. Oczyść głowę ze wszystkich zobowiązań co do tego jakie dźwięki grać i graj po prostu "co Ci ślina na język przyniesie" - np. w ramach jakiejś skali, najlepiej najprostszej i w pozycji, którą najlepiej opanowałeś. Dbaj wyłącznie o rytm, nie myśl jaki dźwięk zagrać.

Takie ćwiczenia trzeba oczywiście robić z metronomem, a granie z nim to szerzej rzecz ujmując jeden ze sposobów na szlifowanie precyzji rytmicznej. Możesz skorzystać nawet z metronomów online, jak choćby ten na forum - spróbuj, zobaczysz że całkiem fajnie się gra do precyzyjnego rytmu bez żadnego podkładu.
Overdriven

Następna strona

Muzyka: nauka gry, teoria, technika, źródła