YouTube

Tutaj dzielimy się informacjami skąd wziąć fajne podkłady do solówek i improwizacji. Kolejne propozycje umieszczamy w nowych wątkach, dając krótki opis co i na jakich zasadach można w danym miejscu znaleźć.

gitredakcja | 20.11.2013, 16:19

Pomimo "filmowego" charakteru na YouTube znajdziecie gigantyczną kolekcję gitarowych podkładów różnej jakości. Część z nich to bezinteresowna twórczość użytkowników, część stanowi formę promocji serwisów oferujących podkłady na zasadach komercyjnych.

Poszukiwania można rozpocząć wpisując w wyszukiwarkę hasło "backing track", uzupełniając zapytanie gatunkiem muzycznym (np. "blues backing track" http://www.youtube.com/results?search_q ... king+track), tonacją czy nazwą zespołu bądź utworu. Poszukiwania polskich podkładów na hasło "podkład" kończą się niestety najczęściej znalezieniem wersji karaoke, przeznaczonych do śpiewania i zawierających partie gitary solowej (próbujcie też z wersją angielską, np. "dżem backing track" albo stosując dopisek "bez gitar").

Wyszukiwarka YouTube zwraca zarówno pojedyncze filmiki jak i playlisty, dodając wyniki wyszukiwania do zakładek warto zatem sprawdzić czy dodajemy interesujący nas filmik, czy też całą playlistę. Zamiast posługiwać się zakładkami w przeglądarce, można także tworzyć swoje playlisty w ramach własnego profilu na YouTube.

Warto pamiętać, że kariera youtubowych podkładów nie jest wieczna - filmiki (lub ich ścieżki dźwiękowe) mogą znikać z serwisu nie tylko z ręki właściciela profilu, ale przede wszystkim z powodu roszczeń prawnych do materiałów objętych prawem autorskim, zgłaszanych przez właścicieli tych praw. Tak się może stać zwłaszcza z podkładami do istniejących, znanych utworów. Istnieje sporo dodatków do przeglądarek pozwalających na ściągnięcie filmiku na własny dysk, można również przekonwertować filmik na format audio (jak-przekonwertowac-film-z-youtube-na-format-mp3-t48.html) i w takiej formie zapisać go na własnym dysku.

Kwestie prawne
Jeśli mowa o prawach autorskich to pamiętajcie, że udostępnienie czegokolwiek na YouTube nie oznacza, że utwór jest wolny od wad prawnych i że ktoś sprawdzał jego status. Przeciwnie - serwis reaguje dopiero na konkretne roszczenia właścicieli praw, do czasu ich zgłoszenia film wisi sobie na YouTube często naruszając czyjeś prawa. Dlatego jeżeli licencja nie daje wyraźnych uprawnień do publicznego i komercyjnego wykorzystywania utworu, z filmiku można robić jedynie prywatny, niekomercyjny użytek.

Od pewnego czasu YouTube umożliwia udostępnianie filmów na zasadach licencji Creative Commons - uznanie autorstwa. Wystawienie licencji tego typu przez autora filmiku nie oznacza jednak wcale, że ktoś sprawdził jego uprawnienia do takiego typu licencjonowania, zatem nawet w wypadku licencji CC należy zachować ostrożność robiąc z utworów użytek inny niż osobisty.

Szukając podkładów do improwizacji i ćwiczenia coverów warto odwiedzić m.in. profile:

Avatar użytkownika
gitredakcja
 
Posty: 549
Dołączył(a): 30.10.2013, 10:59
Reprezentowana firma lub instytucja: gitgitara.pl

zen | 14.01.2015, 14:07

Kanał nie jest nowy, może go znacie, ale gość zaczął ostatnio dodawać fajne podkłady - na razie bluesowe. MrTeleSmith:
https://www.youtube.com/channel/UCdMteD ... _XBxhoyp7Q
Avatar użytkownika
zen
 
Posty: 88
Dołączył(a): 3.12.2013, 18:35

kris | 24.10.2018, 13:03

fajny wątek, warto by go było reanimować i może ktoś uzupełni o jakieś nowe linki
Avatar użytkownika
kris
 
Posty: 4
Dołączył(a): 24.10.2018, 12:58

Podkłady do solówek